امور ساخت و ساز به دلیل افزایش جمعیت و نیاز انسان و به ساختمان و راه و سازه های گوناگون همیشه وجود داشته است، چه ساخت یک آپارتمان کوچک یا ساخت یک سد بزرگ. رشته هایی مانند عمران و معماری از تاثیرگذار ترین شاخه های علمی این رشته می باشد. در صنف خدمات ساختمانی شرکت های بسیاری فعالیت دارند که در شاخه های زیادی کار می کنند. مثلا برخی در ضمینه دکوراسیون فعال اند و گروهی در ساخت سازه های پیش ساخته به فعالیت می پردازند.

برای ساخت اصولی و درست نیاز به محاسبات و اندازه گیری های متعدد توسط مهندسین مربوطه هست و علاوه بر تصمیماتی که جهت زیبایی یک ساختمان مانند استفاده از کفپوش و دیوار پوش برای چشم نواز کردن یک ساختمان نیاز هست، محاسبه و طراحی ساختمان نیز اهمیت فراوانی دارد.

یکی از آغازین مراحل ساخت و ساز انجام خاکبرداری ساختمان است که توسط شرکت های پیمانکاری ساختمان انجام می پذیرد که البته نیاز است اصولی و دقیق صورت گیرد که باعث ایجاد خسارت نگردد.
کیفیت ساخت یک بنا علاوه بر مهارت اجرا به مصالح ساختمانی خوب هم نیاز است. در بسیاری از ساختمان ها علاوه بر وجود امکانات اولیه ساختمان مانند در و پنجره ساختمانی ، امکانات دیگری نیز کاربرد دارد که می توان به آسانسور و در اتوماتیک اشاره کرد که امروزه در بسیاری از آپارتمان ها و ساختمان های کوچک و بزرگ دیده می شود. البته برخی از ساختمان ها و مجتمع های مسکونی دارای استخر و سونا هم هستند. معمولا در مجتمع های مسکونی به دلیل داشتن محوطه های بازی و حیاط بزگ نیاز به محوطه سازی و فضای سبز احساس می شود که جهت ایجاد آرامش در ساکنین ساختمان موثر است. البته مواردی چون نور پردازی ساختمان و نقاشی ساختمان هم در این مورد بی تاثیر نخواهد بود و جلوه های خاصی به بنا می دهد.
در مورد نیاز های داخلی یک ساختمان هم باید به ساخت و ساز های چوبی و MDF مانند کابینت ها و کمد های دیواری اشاره کرد، البته علاوه بر اینها باید به ایجاد تهویه و هوای سر و گرم و آب گرم هم اشاره کرده که بر عهده تاسیسات ساختمان است و باید متناسب با تعداد ساکنین و میزان مصرف طراحی و پیاده سازی شود، البته می توان سیم کشی ساختمان را نیز جز ملزومات فنی آن قرار داد.

چیزی برای هر بیننده در مورد ساختمان ها دیده می شود ابتدا نمای ساختمان است که در برخی استفاده از شیشه های ساختمانی باعث وجود زیبایی در کار می شود و البته جهت پیشگیری از افتادن و یا جلوگیری از سرقت استفاده از نرده و حفاظ هم ضروری است که معمولا این موارد در نمای ساختمان دیده می شود ولی آنچه که بسیار مهم است و معمولا از نظرها پنهان است پشت بام است که ایزوگام و عایق کاری ساختمان معمولا در آنجا وجود دارد و از تخریب توسط رطوبت جلوگیری به عمل می آورد.
می توان نتیجه گرفت که موارد زیادی در صنعت ساختمان وجود دارد که اینها فقط بخشی از مواد مهم بود.